Skip to content

Podstawowe informacje

Kim jest dorosły młody opiekun?

Dorosłym młodym opiekunem jest osoba, która w dowolnym momencie studiów zapewnia nieodpłatną opiekę członkowi rodziny lub przyjacielowi, który nie jest w stanie poradzić sobie bez tego wsparcia.

Zapewniają wsparcie emocjonalne i/lub praktyczne ze względu na: 

  • Chorobę 
  • Niepełnosprawność 
  • Problemy ze zdrowiem psychicznym 
  • Uzależnienie 

Czy jestem młodym opiekunem?

Czy poświęcasz czas na opiekę lub pomoc przyjacielowi, partnerowi lub członkowi rodziny z powodu choroby, niepełnosprawności, problemów psychicznych lub uzależnienia?

Opieka, którą zapewniasz, może być osobista, praktyczna, emocjonalna lub nadzorcza i jest nieodpłatna. Jeśli dotyczy to Ciebie, jesteś opiekunem. 

Nie jesteś sam. 

Może się wydawać, że student to osoba młoda, beztroska, korzystająca z życia, rozwijająca się i spełniająca swoje marzenia. A jeśli jest inaczej wydaje się, że masz powód, żeby czuć się innym, gorszym, ukrywać swoje trudności i udawać, że wszystko jest w porządku.  

Nie musi tak być! 

W krajach anglosaskich szacuje się, że opiekunami jest aż od 3 do 6% studentów.

Jakie wsparcie mogę uzyskać i gdzie go szukać?

Zdajemy sobie sprawę, że próba dopasowania nauki do obowiązków opiekuńczych, nie wspominając o pracy i innych zobowiązaniach, może być trudna. Dlatego też stawiamy sobie za cel wspieranie studentów – opiekunów na Uniwersytecie Szczecińskim.  

Poniżej znajduje się kilka informacji, które mogą okazać się przydatne dotyczące dostępnego wsparcia, możliwości konsultacji i rozmowy.  

Jeśli nie masz pewności, czy jesteś młodym opiekunem lub chcesz omówić z nami swoją sytuację, skontaktuj się, korzystając z poniższych danych kontaktowych. 

Komu powiedzieć o swoich obowiązkach opiekuńczych?

Pomocne może być poinformowanie kogoś o swoich obowiązkach opiekuńczych przed rozpoczęciem roku/ zajęć, szczególnie jeśli przewidujesz, że mogą wystąpić problemy związane ze spóźnieniami, obecnością lub dotrzymywaniem terminów, jeśli wydarzy się coś nieoczekiwanego. Personel Uniwersytetu będzie starała się wspierać Cię w trakcie studiów,  jeśli będzie świadoma problemów. 

Pierwszą osobą, do której możesz się zgłosić jest opiekun roku. Jest to osoba – wykładowca, będący pierwszym kontaktem we wszelkich wymagających pomocy czy interwencji sprawach. Może Ci on udzielić informacji o dostępnych formach wsparcia na Uniwersytecie Szczecińskim. 

Jeśli uważasz, że w pierwszej kolejności chciałbyś porozmawiać z kimś  spoza zespołu Twojego kierunku studiów możesz zwrócić się o pomoc do osób wskazanych jako kontaktowe poniżej. Zapewnią Ci one przestrzeń do rozmowy o twojej sytuacji i mogą pomóc w ułatwieniu wsparcia dla ciebie na twoim Wydziale.  

Możesz uzyskać następujące wsparcie: 

  • Konsultacje pedagogiczne i psychologiczne 
  • Pomoc w aplikowaniu o wsparcie finansowe 
  • Wsparcie informacyjne i doradztwo 

Formularz zgłoszeniowy

Kontakt: dr Barbara Chojnacka barbara.chojnacka@usz.edu.pl  dr hab. Katarzyna Kotarska, prof. US   katarzyna.kotarska@usz.edu.pl  Zespół Wsparcia i Rozwoju wir@usz.edu.pl 
Skip to content