Skip to content

Warsztaty dla rodziców

Harmonogram

Wtorek 21.11.2023

  • 18:00 – 19:30 Prawo dziecka do żałoby – Dr Edyta Sielicka (Centrum Inicjatyw Rodzinnych) warsztaty dla rodziców

Środa 22.11.2023

  • 17:30 – 19:00 Poznaj swoje prawa – standard opieki okołoporodowej – dr n. med. Marta Stanisz (Centrum Inicjatyw Rodzinnych) warsztaty dla dorosłych
  • 16:30 – 18:00 Dzieci potrzebują działać. Jak sprawstwo służy rozwojowi – dobre praktyki – dr Małgorzata Mikut (Centrum Inicjatyw Rodzinnych) 

Czwartek 23.11.2023

  • 16:30 -18:00 Ryzykowne zachowania seksualne nastolatków e mediach społecznościowych i wpływ tych mediów na samoocenę nastolatków – Katarzyna Czubówna – Gabinet Dobrych Relacji (Centrum Inicjatyw Rodzinnych) warsztaty dla dorosłych
  • 15:00 – 16:00 Prawo dziecka do dzieciństwa – czyli o parentyfikacji dr Barbara Chojnacka

Piątek 24.11.2023

  • 16:00 – 18:00 Prawo do życia w rodzinie -Małgorzata Olszewska – Zastępczy Dom, MOPR (Centrum Inicjatyw Rodzinnych) warsztaty dla dorosłych

Zapraszamy do zapoznania się z opisem warsztatów

Prawo dziecka do żałoby  

dr Edyta Sielicka – Doktorka nauk społecznych w dyscyplinie pedagogika, nauczycielka dyplomowana, socjolożka, socjoterapeutka, adiuntka w Katedrze Pedagogiki Społecznej Uniwersytetu Szczecińskiego, członkini Związku Harcerstwa Polskiego.  Zainteresowania badawcze koncentruje wokół tematyki edukacji tanatologicznej i jej jakości oraz znaczenia dla prawidłowego rozwoju człowieka. Autorka artykułów, których zagadnienia dotyczą sytuacji edukacyjnej dzieci i młodzieży w kryzysie, budowania sieci wsparcia społecznego przez instytucje państwowe oraz organizacje pozarządowe.  

Opis: 

Jako dorośli często staramy się ochronić dzieci przed doświadczaniem śmierci, ale także przed poruszaniem tematów związanych z cierpieniem, żałobą. Rolą dorosłego jest jednak świadome towarzyszenie dzieciom i młodzieży w przeżywaniu trudnych emocji, także tych związanych ze startą. Na warsztatach postaramy się porozmawiać o tym,  jak to robić w sposób wspierający i bezpieczny.  

dr Edyta Sielicka

Ryzykowne zachowania seksualne nastolatków w mediach społecznościowych i wpływ tych mediów na samoocenę nastolatków 

Katarzyna Czubówna – z wykształcenia familiolożka czyli specjalistka do spraw rodziny, ekspertka w dziedzinie rozwoju psychoseksualnego dzieci i młodzieży. Jako pedagożka i edukatorka seksualne specjalizuje się w szeroko pojętej profilaktyce  ryzykownych zachowań seksualnych zarówno w świecie realnym jak i cyberprzestrzeni. Autorka artykułów naukowych jak i prelegentka podczas sympozjów naukowych. Na co dzień prowadzi Gabinet Dobrych Relacji gdzie pomaga rodzicom i nauczycielom pokonywać wyzwania związane z okresem dojrzewania młodzieży. 

Opis: 

Na warsztatach dowiesz się, jakie są ryzyka związane z niewłaściwym korzystaniem z mediów społecznościowych, takich jak: narażenie na cyberprzemoc, cyberseks, cyberpornografię, cyberstalking, sexting, grooming i inne.  

Dowiesz się też, jak media społecznościowe wpływają na twoją samoocenę, jak porównywanie się z innymi może obniżać twoje poczucie własnej wartości, jak radzić sobie z presją i krytyką w sieci, jak budować pozytywny wizerunek siebie i swojej seksualności.  

Warsztaty będą się składać z części teoretycznej i praktycznej. W części teoretycznej Katarzyna Czubówna przedstawi najnowsze badania i fakty na temat ryzykownych zachowań seksualnych nastolatków w mediach społecznościowych. W części praktycznej będziesz mógł/mogła wziąć udział w dyskusji, zadawać pytania, dzielić się doświadczeniami i otrzymywać porady.  

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych młodych ludzi, którzy chcą dowiedzieć się więcej o swoich prawach i obowiązkach w mediach społecznościowych, o swojej seksualności i o tym, jak dbać o swoje bezpieczeństwo i dobrostan.  

Zdjęcie młodej kobiety

Prawa dziecka w Ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej 

Małgorzata Olszewska, Agnieszka Makaś – pracownicy Działu Pieczy Zastępczej MOPR w Szczecinie, od wielu lat związane z rodzinną pieczą zastępczą, wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu szkoleń dla kandydatów na rodziny zastępcze. 

Opis: 

U podstaw regulacji ustawy leży dobro dziecka, które powinno być stawiane zawsze na pierwszym miejscu. Pomoc dzieciom jest głównym celem ustawy. Dzieci mają prawo do wychowywania się w rodzinie, a jeśli nie jest to możliwe, do opieki i wychowania w rodzinnych formach pieczy zastępczej. Ustawa wskazuje na podmiotowość dziecka  i jego prawa – szczegóły wyjaśnimy na spotkaniu. 

Dwie kobiety na tle roll-up

Poznaj swoje prawa  – standard opieki okołoporodowej 

dr n. o zdr Marta Stanisz – Położna, Certyfikowany Doradca Laktacyjny, specjalistka pielęgniarstwa ginekologiczno-położniczego oraz doktor nauk o zdrowiu. Przede wszystkim jestem jednak spełnioną mamą.  

Doświadczenie zawodowe zdobywałam w szpitalach klinicznych i prywatnych, przychodniach oraz będąc nauczycielem akademickim. 

Na co dzień zajmuję się opieką okołoporodową – prowadzę szkołę rodzenia, realizuję konsultacje laktacyjne i wizyty patronażowe. Aktualnie spełniam się także pracując na wielospecjalistycznym bloku operacyjnym. 

Opis:  

Chcesz wiedzieć, jakie masz prawa jako przyszła lub świeżo upieczona mama? Chcesz dowiedzieć się, jakich formalności trzeba dopełnić po narodzinach dziecka? Chcesz poznać aktualne standardy opieki okołoporodowej?  

Jeśli tak, to serdecznie zapraszamy na wykład pt. “Poznaj swoje prawa – standard opieki okołoporodowej” organizowany przez Centrum Inicjatyw Rodzinnych w Szczecinie.  

  • Formalności okołoporodowe w kontekście praw dziecka. Dowiesz się, jakie dokumenty trzeba złożyć w urzędzie stanu cywilnego, jak uznać ojcostwo dziecka, jak zarejestrować dziecko w NFZ i ZUS, jak ubiegać się o świadczenia rodzinne i inne sprawy urzędowe. 
  • Prawa dziecka w ciąży i po porodzie. Dowiesz się, jakie prawa przysługują Tobie i Twojemu maluszkowi w okresie okołoporodowym, jak wyrażać swoją zgodę lub sprzeciw na procedury medyczne.  

Dzieci potrzebują działać. Jak sprawstwo służy rozwojowi – dobre praktyki  

Dr Małgorzata Mikut – doktor nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki, pedagożka, nauczycielka akademicka. Autorka publikacji z zakresu pedagogiki młodzieży, pedagogiki kultury i edukacji w wymiarze emancypacyjnym. Adiuntka w Katedrze Pedagogiki Ogólnej, Dydaktyki i Studiów Kulturowych w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Szczecińskiego. Członkini szczecińskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego, a także Zespołu Pedagogiki Młodzieży działającego przy Komitecie Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk. Założycielka i opiekunka naukowa Koła Naukowego Pedagogów Młodzieży „Young Power.” Pomysłodawczyni powstania rubryki „Pedagogika młodzieży” w Zachodniopomorskim Kwartalniku Pedagogicznym Refleksje. Prowadzi wieloletnią współpracę z Zachodniopomorskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w postaci publikacji tekstów w Refleksjach oraz realizowania warsztatów i współorganizowania konferencji naukowo – dydaktycznych. 

 

Opis: 

Dzieci i młodzież nie godzą się na edukację, która ogranicza ich poczucie sprawstwa, chcą mieć 

realny wpływ na to, co dotyczy ich rozwoju. Celem warsztatów jest wzbudzenie świadomości rodziców w zakresie potrzeby rozwijania sprawstwa wśród młodych. Na przykładzie kilku infografik obrazujących przykłady dobrych praktyk budzących świadomość krytyczną rodzice zapraszani są do przemyślenia  i wypracowania podstawowych zasad, dzięki którym stwarza się warunki dla rozwijania sprawstwa dzieci. 

dr Małgorzata Mikut

Prawo dziecka do dzieciństwa – czyli o parentyfikacji 

dr Barbara Chojnacka – dr nauk społecznych w dyscyplinie pedagogika, adiunkt w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Szczecińskiego. Pedagog (ped. opiekuńczo-resocjalizacyjna i szkolna) oraz socjolog (socjologia stosowana), psychoterapeutka w nurcie systemowym w trakcie certyfikacji.  Opiekun Koła Naukowego Wolontariatu Studenckiego. Założycielka i Prezes Fundacji Akcja Serducho, wieloletni wychowawca w placówkach wsparcia dziennego (świetlice, klub młodzieżowy). Pracuje z młodzieżą i ich rodzinami w zakresie wzmacniania kompetencji społecznych, rozwoju oraz aktywizacji. Swoje zainteresowania naukowe i praktykę pedagogiczną koncentruje wokół problematyki rodziny, doświadczeń rodzinnych, ról realizowanych w systemie rodzinnym, a także sytuacji dziecka w rodzinie w kontekście przemian społecznych oraz pracy środowiskowej. Autorka książki pt. „Doświadczenie parentyfikacji. Perspektywa biograficzna” (Oficyna Wydawnicza Impuls, Kraków 2021). 

Opis 

Parentyfikacja oznaczająca odwrócenie ról w rodzinie miedzy dziećmi a dorosłymi (rodzicami) stanowi doświadczenie, w  którym dzieci obarczane są odpowiedzialnością za innych, za cały system rodzinny. Jest to taki rodzaj odpowiedzialności, który nie jest przypisany dzieciństwu, a który jednocześnie stanowi dość istotne zagrożenie dla procesu rozwoju dziecka w rodzinie. Będąc dzieckiem musi bowiem ono być dorosłym, zachowywać się po dorosłemu i funkcjonować w podsystemie dorosłych. Podczas warsztatu stworzona zostanie przestrzeń do zrozumienia mechanizmów, które do parentyfikacji doprowadzają oraz dyskusji na tematy związane z prawem dziecka do dzieciństwa w tym kontekście.  

dr Barbara Chojnacka
Ulotka: dzieci mają głos
Skip to content